Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

środa, 9 grudnia 2015

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią

Są takie jedne drzwi, których otwarcie odbywa się z wyjątkowych okazji, a ich przejście powoduje uzyskanie niepowtarzalnych łask. To Drzwi Święte znajdujące się w Bazylice św. Piotra oraz Bazylice św. Pawła w Rzymie. Zazwyczaj otwierane są one w latach jubileuszowych, czyli co 25 lat. Ostatni raz zostały one otwarte przez Jana Pawła II w 2000 roku z okazji jubileuszu milenijnego. Następne ich otwarcie powinno nastąpić w 2025 roku. Jednak urzędujący aktualnie papież może odstąpić od obowiązującej reguły. Z tego prawa skorzystał papież Franciszek, pozwalając na otwarcie Świętych Drzwi przed czasem z okazji ustanowienia roku Miłosierdzia Bożego. Okres ten będzie trwał od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 roku. Dla Polski te ramy czasowe mają szczególne znaczenie - w przyszłym roku przypada 1050 rocznica Chrztu Polski, jak również w lipcu odbędą się Światowe Dni Młodzieży pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". 
Święte Drzwi(z łac. Santa Porta), nazwane także Świętymi Wrotami, Świętą Bramą, są specjalnymi drzwiami otwieranymi z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego w jednej z trzech rzymskich bazylik większych: Bazyliki św. Piotra na Watykanie, Bazylika św. Pawła za Murami lub Bazyliki św. Jana na Lateranie. W okresie pomiędzy jubileuszami bramy są zamknięte(dodatkowo w bazylice św. Piotra od wnętrza brama jest zasłonięta murem, budowanym po zakończeniu poprzedniego, a burzonym przed otwarciem następnego roku świętego). Święte Drzwi są związane z tradycją świętowania lat jubileuszowych, podczas których jedynym sposobem uzyskania odpustu było udanie się w pielgrzymkę do Rzymu. Przejście przez bramę było symbolem jego otrzymania. Chociaż pierwszy Rok Jubileuszowy obchodzono w roku 1300 w bazylice na Lateranie, to dopiero ponad wiek później(1423 rok) pierwszy raz zostały otworzone Drzwi Święte(zresztą w tej samej świątyni).
Decyzję o ogłoszeniu Roku Miłosierdzia Bożego papież Franciszek argumentował następującymi słowami: "Drodzy bracia i siostry. Często myślałem o tym, jak Kościół może uczynić jeszcze bardziej oczywistym swe posłannictwo bycia świadkiem miłosierdzia. Jest to droga, która rozpoczyna się od nawrócenia duchowego. I dlatego postanowiłem ogłosić Jubileusz Nadzwyczajny, którego ośrodkiem będzie miłosierdzie Boże. Będzie to Rok Święty Miłosierdzia Chcemy przeżywać go w świetle słów Pana: (Łk 6, 36)"
Zgodnie z harmonogramem w dniu wczorajszym w Bazylice św. Piotra w Rzymie otworzone zostały Drzwi Święte, które symbolizują rozpoczęcie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Wydarzenie zostało poprzedzone uroczystą Mszą świętą. Podczas kazania zgromadzeni wierni mogli usłyszeć, że "to będzie rok, w którym trzeba wzrastać w przekonaniu o miłosierdziu. Jak wiele krzywdy wyrządza się Bogu i Jego łasce, kiedy przede wszystkim twierdzi się, że grzechy są karane Jego sądem, a nie stawia się na pierwszym miejscu tego, że są odpuszczane przez Jego miłosierdzie. Musimy przedkładać miłosierdzie nad sąd, a w każdym przypadku, sąd Boży będzie zawsze odbywał się w świetle Jego miłosierdzia. Przejście przez Drzwi Święte sprawi, że poczujemy, iż uczestniczymy w tajemnicy miłości. Porzućmy wszelkie formy lęku i strachu, bo to nie przystoi temu, kto jest kochany. Wejście przez te Drzwi oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, który przyjmuje wszystkich i wychodzi osobiście na spotkanie każdego.".
Na Placu św. Piotra zgromadziło się około 50 tysięcy wiernych, w tym władze Włoch. Jednocześnie zastosowane podniesione do najwyższego poziomu środki bezpieczeństwa w całym Rzymie, związane z obawą przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi. Warto zaznaczyć, że wśród przybyłych na uroczystość osób znajdował się też emerytowany papież Benedykt XVI, który znajdował się w przedsionku Bazyliki. To on jako drugi, zaraz po aktualnym papieżu Franciszku, przekroczył Drzwi Święte.
Warto tutaj przypomnieć, że od 1983 roku odpusty udzielane są także poprzez odwiedziny innych większych kościołów(najczęściej bazylik) na całym świecie. Mimo tego zwyczaj otwierania bram pozostał. W najbliższą niedzielę w wyznaczonych świątyniach zostaną otwarte "zastępcze Drzwi Święte"(mój osobisty termin - proszę się nim nie sugerować), zwane też Bramami Miłosierdzia, których przejście skutkuje podobnymi odpustami jak to przez Święte Drzwi w Rzymie. W mojej diecezji sosnowieckiej będą to: 
- bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu,
- bazylika św. Andrzeja w Olkuszu,
- bazylika NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej,
- kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie,
- sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym 
- kościół św. Stanisława w Czeladzi
W diecezji krakowskiej będą to natomiast*:
- Katedra św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu,
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach,
- Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie,
- Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krakowie,
- Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile,
- Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej,
- Bazylika Ofiarowania NMP w Wadowicach,
- Kościół Parafialny św. Piotra w Wadowicach,
- Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini,
- Kościół Parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.
Jako komentarz na temat świątyń posiadających Bramy Miłosierdzia, pozwolę sobie zacytować fragment listu biskupa, który został odczytany w minioną niedzielę: "Świątynie te staną się celami pielgrzymek, miejscami szczególnej modlitwy. Przeprowadzane w nich będą zbiórki jałmużny do puszek na rzecz osób biednych i ubogich z terenu naszej diecezji (...). W kościołach jubileuszowych będzie można uzyskać odpusty, które mają ogromne znaczenie dla naszego życia duchowego. (...) W Roku Miłosierdzia każda parafia będzie zobowiązana odbyć pielgrzymkę do wybranego kościoła jubileuszowego. W kościołach tych codziennie będzie odmawiany Różaniec oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. W ten sposób będziemy błagać o Boże Miłosierdzie dla nas i dla całego świata. Codziennie też czytany będzie w nich fragment Dzienniczka św. Siostry Faustyny"
I jeszcze na koniec taka ciekawostka: rok Bożego Miłosierdzia został zainaugurowany dokładnie w tysięcznym dniu pontyfikatu papieża Franciszka.

* spis świątyń jubileuszowych powinien znajdować się na stronach diecezjalnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz