Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

niedziela, 3 lipca 2016

„Nie możemy dać złu drugiej szansy!” - wspomnienie o Eliem Wieselu

Wczoraj w wieku 87 lat w Nowym Jorku zmarł Elie Wiesel - amerykański pisarz i dziennikarz węgierskiego pochodzenia, więzień dwóch obozów koncentracyjnych z racji swojego żydowskiego pochodzenia, twórca terminu "Holokaust", laureat wielu nagród, w tym Pokojowej Nagrody Nobla. 30 czerwca 2015 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Czy ktoś wtedy przypuszczał, że za rok nie będzie już tego wspaniałego człowieka na świecie? Nie sądzę.
Wspomnienie o Eliem Wieselu zamieściłam już na http://www.wiadomosci24.pl/artykul/nie_zyje_elie_wiesel_tworca_terminu_holokaust_350325.html, natomiast na blogu chciałabym przekazać Wam artykuł, jaki ukazał się w uczelnianej gazetce na temat nadania mu tytułu doktora honoris causa. Nie wiem dlaczego, ale z perspektywy roku nabrał on szczególnego znaczenia, przynajmniej dla mnie. Zapraszam do lektury mojej uczelnianej koleżanki:
"We wtorek 30 czerwca br. prof. Elie Wiesel – pisarz i dziennikarz, twórca pojęcia „Holocaust”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla – otrzymał godność doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość odbyła się w Park East Synagogue w Nowym Jorku.
Poprzez nadanie prof. Eliemu Wieselowi tytułu doktora honoris causa wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wyraziła uznanie nie tylko dla jego dorobku naukowego w zakresie filozofii, judaistyki i literatury, który zresztą jest znaczny, oraz wybitnej działalności literackiej, ale przede wszystkim dla jego zaangażowania na rzecz pokoju oraz obrony prawdy i godności człowieka. Prof. Elie Wiesel całe życie poświęcił walce o głębsze zrozumienie zbrodni, piętnowaniu antysemityzmu, nietolerancji i ksenofobii. Przyznany przez Senat naszej uczelni doktorat honorowy to kolejny dowód na rozwijanie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz wzajemnej życzliwości obu stron. To także podziękowanie za przywrócenie świadomości zbiorowej Polaków i całego świata postaci Jana Karskiego – bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.
W wygłoszonej laudacji na cześć Laureata biskup profesor Tadeusz Pieronek powiedział: „Spotykamy się dzisiaj z okazji wyjątkowego wydarzenia, jakim jest nadanie najwyższej godności akademickiej – doktoratu honoris causa - człowiekowi wielkiego, międzynarodowego formatu, jakim jest profesor Elie Wiesel, świadek potwornej zbrodni przeciwko ludzkości, jaką była eksterminacja narodu żydowskiego w niemieckich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Elie Wiesel podjął się trudnej misji utrwalenia w pamięci świata wiedzy o Holokauście, przez co stał się «posłańcem do ludzkości» z przesłaniem «pokoju, zadośćuczynienia i ludzkiej godności», jak to określono w uzasadnieniu przyznanej mu w 1986 roku pokojowej Nagrody Nobla. [...] Dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który jest spadkobiercą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, erygowanego w 1397 roku w dawnej stolicy Polski, nadanie doktoratu honoris causa Eliemu Wieselowi – osobie, która jest symbolem pamięci o Holkauście, znanym  obrońcą  praw  człowieka, propagatorem «zastąpienia nienawiści solidarnością, przyjaźnią i szacunkiem dla godności drugiego człowieka»(jak napisał w recenzji prof. Andrzej Zoll) – stanowi okazję do wpisania się w ten nurt myślenia i czynów, jaki reprezentował czczony już dziś jako święty papież Jan Paweł II, niegdyś student, profesor i wielki kanclerz tej uczelni”.
W uroczystości nadania godności doktora honoris causa prof. Eliemu Wieselowi uczestniczył ks. prof. dr. hab. Wojciech Zyzak – rektor UPJPII, ks. prof. dr hab. Józef Stala – prorektor ds. potencjału naukowego i współpracy międzynarodowej oraz bp prof. dr hab. Tadeusz Pieronek – laudator.
Prof. Elie Wiesel w swoim wykładzie doktorskim podkreślił, że ludzkość nie nauczyła się wiele z doświadczenia Holocaustu. Zauważył, że zło w wielu miejscach na świecie ma się dobrze, a ludzie decydujący o losach świata toczą puste debaty, zamiast działać. „Nie możemy dać złu drugiej szansy!” – zaapelował do zgromadzonych Laureat. Jego wystąpienie nagrodzono oklaskami na stojąco.
W trakcie uroczystości wręczono także złoty Medal Pontyfikatu Jana Pawła II za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej rabinowi Arthurowi Schneierowi, który z wielką życzliwością podszedł do naszej wspólnoty akademickiej i gościnnie przyjął nas w murach Park East Synagogue."

2 komentarze:

  1. ciekawy artykuł.. nieznałąm tej osoby ale szkoda że ktoś tak wspaniały umiera....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, takich wspaniałych osób na naszym świecie jest coraz mniej...

      Usuń