Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

wtorek, 2 maja 2017

Dzień Flagi Narodowej - skrócona lekcja patriotyzmu

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Ma charakter edukacyjny i służy propagowaniu polskich symboli narodowych. 2 maja jest obchodzony jest również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Najbardziej godnym sposobem eksponowania flagi jest maszt skośny przywieszony do budynku oraz maszt pionowy.

Flagi można wywieszać także m.in. z balkonów i okien, na skośnych drążkach na tramwajach i autobusach. Są także flagi stolikowe, flagi w postaci baneru, którego długość co najmniej trzykrotnie przekracza szerokość.

Flaga w nocy powinna zostać oświetlona (tak jest w przypadku różnych instytucji). Flaga nie może dotykać gruntu, zabronione jest również umieszczanie na niej wszelkiego rodzaju napisów, czy rysunków.

Flaga, którą chcemy wywiesić, musi być czysta, niepostrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe. Jeśli ktoś ma zużytą, zniszczoną flagę, to powinien ją spalić. - Postrzępionej flagi nie można wyrzucać do kosza. Spalenie w miejscu zamkniętym jest jedynym godnym sposobem pozbycia się zużytej flagi - informuje Znamierowski.

Po raz pierwszy barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe podczas obchodów pierwszej rocznicy Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 roku

Święto flagi jest obchodzone w wielu państwach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kanadzie, Finlandii i Szwecji.

Uwaga!
Zgodnie z Kodeksem karnym, każdy kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa flagę, jak również godło, sztandar, chorągiew, banderę, czy inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Znieważeniem może być np. spalenie flagi w miejscu publicznym, podeptanie jej.

10 komentarzy:

 1. Myślisz, że musi być skośnie?

  Z trudem dociera do mnie ten 2 maja (a to tyle lat). Bo jeszcze pamietam jak znakiem odwagi i patriotyzmu było _nie_ wieszanie flagi 1 maja a wieszanie 3 maja...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że nie musi być skośnie :). Dzisiaj widziałam w kilku oknach flagę wywieszoną pionowo(od razu wyjaśniam, że okna te wychodzą na główną ulicę i każdy może je zobaczyć), i myślę, że taki sposób też nikogo nie zgorszy. Grunt, żeby było wywieszone w prawidłowy sposób.

   Co do wieszania flagi na 1 maja, to mój tata pamięta czasy, kiedy kierownik osiedla chodził i sprawdzał, czy na każdym bloku wisi jeden jej egzemplarz. A dozorcy konsekwentnie zdejmowali je po tej kontroli, w ramach sprzeciwu komunistycznej władzy. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Nie wiem czemu w szkołach mówi się tak mało o tych dniach. Często temat patriotyczny omawiany jest już po, a po to jest już po zdarzeniu. Jakby komuś zależało aby ukryć te tematy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agatko, mi się wydaje, że dzieje się tak, ponieważ przez trzy dni pod rząd "coś" jest - 1 to Święto Pracy, 2 - Dzień Flagi Narodowej i w końcu 3 - rocznica Konstytucji, która aktualnie przyćmiewa pozostałe dwa święta. Dlatego ważne jest, aby rodzice w domu pielęgnowali patriotyczne postawy :)

   Usuń
  2. Mówimy, piszemy, mamy akademię w szkole i kościele. Nie wyobrażam sobie by pominąć ten temat!

   Usuń
 3. U mnie flaga wisi od rana.
  Uściski, Karolinko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Flaga być musi;) I rzeczywiście, Agaja ma rację- przed laty odwagą było wywiesić flagę 3 maja a 1 maja nie...

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie wisi biało-czerwona :-). Pięknie powiewa na wietrze. Pozdrawiam i zapraszam do mnie:-).

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja flagę zawieszam już 1 Maja. 4 maja zdejmuję, piorę i czeka do listopada.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurcze, zazdroszczę Wam Kochane tych wywieszonych flag. Niby mam, nawet dwie, problem polega jednak na tym, że nie mam ich jak powiesić. Planuję od dawna kupić sobie taką wsadkę przymocowywaną do ściany domu, nie mam jednak pojęcia, gdzie takie coś można nabyć

   Usuń