Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

sobota, 16 lipca 2016

"...swój znak mi dał Zbawiciel mój, który ze wzgórza Corcovado świat obejmuje miłością swą"

O przewrotności losu mogliśmy się już niejednokrotnie przekonać. Ale to co się wydarzyło w lutym 2013 roku w Kościele Katolickim przeszło najśmielsze oczekiwania wszystkich katolików i nie tylko. Otóż po niespełna 8 latach pontyfikatu papież Benedykt XVI sam z siebie postanowił abdykować. Oficjalnym powodem był jego podeszły wiek, na temat nieoficjalnych krążą tylko domysły. 13 marca wybrano jego następcę, argentyńskiego kardynała i jezuitę, Jorge Mario Bergoglio. I chociaż nowy papież niemal od razu zaskarbił sobie sympatię większości katolików, to jednak wielu młodych zastanawiało się jak będą wyglądać nadchodzące Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.
XXVIII Światowe Dni Młodzieży odbyło się od 23 do 28 lipca. Było to drugie tego typu spotkanie w Południowej Ameryce(pierwsze pod przewodnictwem Jana Pawła II odbyło się w 1987 roku w stolicy Argentyny, Buenos Aires - było to jednocześnie II ŚDM w historii). Światowe Dni Młodzieży poprzedziły takie międzynarodowe imprezy zaplanowane w mieście jak Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2014 roku, czy też Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku. Podobnie jak w przypadku papieża Benedykta XVI, tak też dla papieża Franciszka udział w Światowych Dniach Młodzieży był celem pierwszej jego podróży apostolskiej. W ramach ŚDM papież odwiedził też sanktuarium maryjne w Aparecida. Hasłem przewodnim spotkania był wers z Ewangelii wg św. Mateusza: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody". Ciekawostką jest, że patronami święta zostali m.in. Jan Paweł II, święty Sebastian, czy też Matka Boża z Aparecidy.
Główne obchody Światowych Dni Młodzieży poprzedził Tydzień Misyjny trwający od 16 do 20 lipca. Były to uroczystości religijne i wydarzenia kulturalne odbywające się we wszystkich brazylijskich diecezjach. Natomiast od 23 do 25 lipca w godzinach wieczornych w różnych częściach Rio de Janeiro miała miejsce artystyczno - rozrywkowa część spotkania, nazywana popularnie Festiwalem Młodych. Wcześniej, w godzinach przedpołudniowych biskupi z różnych krajów wygłaszali katechezy dla przybyłych grup. W sumie wygłoszono około 800 katechez w 30 językach w 273 miejscach na terenie miasta.
Główne uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną przez arcybiskupa Rio de Janeiro na plaży Copacabana. Ilość osób uczestniczących w niej szacuje się na ok. 400 tysięcy. Homilia rozpoczęła się oficjalnym przywitaniem wszystkich zgromadzonych: "Rozpoczynamy Światowy Dzień Młodzieży Rio 2013. Witajcie wszyscy! Dzięki waszej obecności to cudowne miasto stało się jeszcze piękniejsze. Ogarnia nas wielka radość, bo jesteście tutaj". Następnie młodzież została wezwana do tworzenia nowego pokolenia, które będzie żyło wiarą, i tą wiarę przekażą swoim potomkom. Po Mszy Świętej głos zabrał kardynał Stanisław Ryłko, pełniący funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Świeckich. W swoich słowach nawiązał do słynnej figury górującej nad miastem: "To On [Chrystus Odkupiciel] jest prawdziwym bohaterem tego wydarzenia! Jego serce bije nieskończoną miłością do każdego z was, a Jego otwarte ramiona są gotowe do przyjęcia was wszystkich. Podczas ŚDM pozwólcie objąć się Chrystusowi!".
Nazajutrz, również na plaży Copacabana, ok. milionowa rzesza młodzieży uroczyście powitała przybyłego na uroczystości papieża Franciszka. Wielu z nich machało w powietrzu sztandarami z logo spotkania, które przedstawiało sylwetkę Chrystusa Odkupiciela otoczone kształtem bijącego serca w narodowych kolorach Brazylii:
Spotkanie rozpoczęło się od chwili ciszy oraz modlitwy w intencji ofiar wypadku autokaru wiozącego młodzież z Gujamy Francuskiej na spotkanie z papieżem. Następnie papież przypomniał, że obchodzony Rok Wiary zachęca do odnowienia zaangażowania chrześcijańskiego. Przyznał też, że przybył po to, aby umocnić młodych w wierze w Chrystusa, ale też aby być w zamian umocnionym entuzjazmem wiary.
W kolejnym dniu na plaży odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem papieża i prawie miliona osób. Stacje rozmieszczone na kilometrowym odcinku wzdłuż plaży przypominały zabudowę Jerozolimy sprzed 2000 lat. Grupa młodzieży niosła Krzyż Światowych Dni Młodzieży przez całą trasę. Symbol spotkania dotarł do Brazylii 18 września 2011 roku i przez dwa lata razem z Ikoną Matki Bożej peregrynowały po kraju. Do Rio de Janeiro dotarły 9 lipca, na dwa tygodnie przed spotkaniem. Przy każdej ze stacji odgrywana była scena związana z jej tematyką. Tematyka rozważań dotyczyła m.in. uzależnień, godności kobiet, emigracji czy też mediów społecznościowych. Na zakończenie nabożeństwa papież przypomniał wszystkim, że Jezus dźwigający na swych barkach krzyż łączy się ze wszystkimi cierpiącymi: zmagającymi się z trudnościami rodzinami, głodującymi, prześladowanymi z powodu religii, czy też koloru skóry, a także z młodzieżą, która utraciła wiarę w Boga z powodu braku konsekwencji chrześcijan i sług Ewangelii.
Sobotnie czuwanie tradycyjnie poprzedziło niedzielną Mszę Świętą kończącą obchody święta. W pierwszych planach miało ono się odbyć w specjalnie przygotowanym Campusie Fidei ulokowanym w dzielnicy Guaratiba. Jednak z powodu niesprzyjających warunków pogodowych zostało ono przeniesione na plażę Copacabana. W całonocnym czuwaniu wzięło udział 3 miliony osób. W rozważaniu skierowanym do ludzi młodych papież wspaniale porównał życie każdego z nich do sportu: "Myślę, że większość z was kocha sport. I tu w Brazylii, jak w innych krajach, piłka nożna to narodowa pasja. Wskazał też, że każdy zawodnik, by utrzymać się w składzie, musi ciężko trenować i dodał: Jezus zaprasza nas, byśmy grali w Jego drużynie". Ale czy jest jakiś trening, aby być dobrym w tej drużynie? Oczywiście! Według papieża Franciszka to przede wszystkim modlitwa, dialog z Bogiem, sakramenty i życie zgodne z nauczaniem Chrystusa. Po zakończeniu przemówienia papież przewodniczył adoracji eucharystycznej.
W niedzielę 28 lipca na plaży Copacabana miała miejsce Msza Święta pod przewodnictwem papieża Franciszka. Podobnie jak wieczorne czuwanie modlitewne, również i ona była pierwotnie zaplanowana w Campus Fidei. Kolejny raz wykonano jakże wpadający w ucho hymn spotkania:
Podczas spotkania papież zaapelował do zgromadzonych młodych, aby wyzwolili się z niepotrzebnych obaw, ponieważ sam Chrystus idzie przed nimi i prowadzi ich wszystkich na misję: Niesienie Ewangelii jest niesieniem mocy Boga, aby wykorzeniać i niszczyć zło i przemoc, aby burzyć i obalać bariery egoizmu, nietolerancji i nienawiści, aby budować nowy świat. Jezus Chrystus na was liczy! Kościół na was liczy! Papież na was liczy!
Słów tych wysłuchało na żywo 3,7 milionów wiernych, co uczyniło spotkanie drugim pod względem liczby uczestników po Światowych Dniach Młodzieży w Manili w 1995 roku. Po Mszy świętej papież odmówił modlitwę Anioł Pański i ogłosił, że gospodarzem Światowych Dni Młodzieży 2016 będzie Kraków.

2 komentarze:

  1. Mimo, że nie jestem fanką Kościola, to jednak papieża Franciszka szczerze cenię i szanuję. Och, gdyby tylko jego podwładni zechcieli brać z niego przykład, może i ja przekonałabym się do Kościoła... A tak, czasami mam wrażenie, że polscy hierarchowie kościelni patrzą na niego krzywym okiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I to niestety nie tylko hierarchowie kościelni, ale też niektóre media, a nawet zwyczajni ludzie. A szkoda, bo papież Franciszek, podobnie jak jego patron, św. Franciszek z Asyżu byłby w stanie odbudować "mury kościelne"

      Usuń