Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

czwartek, 29 września 2016

O "Któż takim jak Bóg", "Bóg uleczył" oraz "Mężu Bożym", czyli notatka na świętych archaniołów

Na początek dziękuję wszystkim za życzenia pod ostatnim postem - wszystkie przeczytałam z wypiekami na twarzy i aż mi się trochę dziwnie zrobiło, wszak dawno nie dostałam tak wielu ciepłych słów. Dziękuję Wam wszystkim serdecznie i aż żal bierze, że w tym wirtualnym świecie nie można dzielić ciastem. Jesteście KOCHANI! A teraz wrócę do notatki dzisiejszego dnia :)

Archaniołowie, istoty ustawione w niebiańskiej hierarchii wyżej od innych aniołów, a zarazem będący ich zwierzchnikiem. Jednocześnie utożsamia się ich z najwyższymi książętami nieba. Archaniołowie tworzyli również jeden z dziewięciu chórów anielski. Zazwyczaj wymienia się ich w liczbie siedmiu, chociaż "Pismo Święte" zdradza imiona tylko trzech z nich - Gabriela, Michała i Rafała. Pozostałe cztery dopisała tradycja. Od czasów Grzegorza Wielkiego jako archaniołów wymienia się:
 • Michał(z ang. Michael)
 • Rafał(z ang. Rafael)
 • Gabriel
 • Uriel
 • Symiel
 • Orifiel
 • Archanioł Gabriel
 • Zachariel
Jak łatwo zauważyć, każde imię poszczególnego archanioła kończy się na "El". Z hebrajskiego owe "El" znaczy tyle co "Bóg". Można więc przypuszczać, że każdy z archaniołów jest specjalnym wysłańcem Boga. Najwięcej wiemy o trzech pierwszych archaniołach, ponieważ ich imiona i właściwości zostały zapisane w biblijnej tradycji:
 1. Gabriel - tłumaczy się jako "Mąż Boży" bądź "Bóg jest moją mocą". W sztuce przedstawiany jest z przepaską na czole, laską w ręku, czy też z kulą ziemską. W swojej odwiecznej misji spełnia rolę posłańca przekazującego ludziom przesłanie od Boga. W starotestamentarnej Księdze Daniela Archanioł Gabriel pojawia się jako istota niebiańska, która przyjęła wygląd mężczyzny. Zwiastuje potężne i mocne działanie Boga w sytuacjach, które z ludzkiego, logicznego punktu widzenia są po prostu niemożliwe. To dzięki Mocy Bożej starzy i bezpłodni już Elżbieta i Zachariasz mogą wydać na świat ostatniego proroka - Jana Chrzciciela. Todzięki Mocy Bożej dokonało się Wcielenie Syna Bożego w łonie dziewiczej Maryi Panny. Archanioł Gabriel spełnił największą rolę w przekazywaniu Bożej tajemnicy w wydarzeniach związanych z historią ludzkiego zbawienia.
 2. Archanioł Rafał
  Rafał(ang. Rafael) - jego imię oznacza: Bóg uzdrawia, Bóg uleczył, Uzdrowienie Boże, Lekarstwo Boże. Można go rozpoznać po stroju pielgrzyma, który trzyma rybę albo butelkę. Jest księciem aniołów. W Księdze Tobiasza przybiera postać ludzką oraz popularne wtedy żydowskie imię Azariasz. To on był towarzyszem i przewodnikiem młodego Tobiasza, kiedy zmierzał w drodze z Niniwy do Raga w Medii. Uzdrowił wtedy ze ślepoty starego ojca Tobiasza oraz uwolnił od złego ducha dręczoną napaściami szatana Sarę. To uzdrowienie od zła fizycznego i duchowego ukazuje nam prawdę o Bogu, który uzdrawia. Na koniec Archanioł dał radę młodzieńcowi, aby ożenił się z Sarą.
 3. Michał - trzeci imienny archanioł biblijny, którego imię tłumaczy się jako
  Archanioł Michał
  "Któż jak Bóg", "Któż takim jak Bóg". Przedstawiany jest jako ubrany w zbroję, z mieczem w ręku, zabijającego smoka lub z wagą, na której ważony jest ciężar dobrych i złych uczynków zmarłego. To jeden z najpotężniejszych duchów niebiańskich. Jest Archaniołem Bożej sprawiedliwości, sądu, łaski oraz zlitowania. Jego imię wyraża wdzięczność i radość za dar istnienia, podziw, zdumienie i uwielbienie dla Stwórcy, jak również jest mistycznym przeżyciem wielkości i dobroci Boga. Jest także wyrazem tego, że nikt i nic nie jest ponad Najwyższym. W imieniu zawarta jest siła do przezwyciężania zła. Według tradycji to on pierwszy ruszył do walki z rzeszą aniołów, którzy zbuntowali się przeciwko Bogu.

A Wszystkim dzisiejszym solenizantom noszącym te wyjątkowe imiona składam najserdeczniejsze życzenia!

6 komentarzy:

 1. Przyznam, że nie widziałam o tych wszystkich archaniołach :) Masz rękę do pisania, fajnie się czytało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam się szczerze, że ja też niewiele o nich wiedziałam :). Na szczęście jest Internet i wiele stron z ciekawymi informacjami. I na podstawie jednej z tych stron powstała powyższa notatka. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Nie znałam imion pozostałych czterech Archaniołów, a dzięki Tobie znam- dziękuję. Wierzę całym sercem w anielską pomoc i często się do Nich modlę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo tak naprawdę, dzięki Pismu Świętemu, znamy imiona tylko trzech z nich. Resztę dopisała tradycja i ludzie. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 3. Wierzę,że każdy ma swojego Anioła stróża. Miłego weekendu! :))

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ile taki Anioł Stróż musi się namęczyć, aby nas pilnować :D. Mój to już chyba całkowicie osiwiał :D

   Usuń