Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

niedziela, 19 lutego 2017

Nikt nie jest nieśmiertelny

Co roku media donosiły o kolejnej rocznicy jej urodzin. Dwa tygodnie temu nie było inaczej. Chociaż w dowodzie osobistym miała wpisany 20 luty, to jednak tradycja i ona sama chciała, aby jej dniem przyjścia na świat był właśnie 6 luty. Dzięki temu wszystkie chyba stacje telewizyjne mówiły o kolejnych urodzinach legendy polskiego filmu. W reportażach pani Danuta Szaflarska przewijała się jako pełna wigoru i życia "babeczka". Widząc staruszkę w tak dobrej formie, mało kto mógł przypuszczać, że dwa tygodnie później odejdzie z tego świata.
102 lata, piękny wiek, prawda? Ludzie żyjący tak długo zdają się być nieśmiertelni. Przecież przekroczyli ten magiczny wiek, 100 lat. Ale przecież oni są zwykłymi ludźmi, tak jak ja i Ty. I oni też będą musieli kiedyś przekroczyć tą magiczną granicę życia i śmierci. Dla pani Danuty ten dzień nadszedł właśnie dzisiaj.
Pamiętam jak trzy lata temu do wieczności odeszła inna wybitna aktorka, Nina Andrycz. Miała 101 lat, dla mnie była prawdziwą rekordzistką, po Irenie Kwiatkowskiej, która zmarła w marcu 2011 roku, półtora roku przed setnymi urodzinami. Ale to jednak widok  pani Szaflarskiej napawał mnie błogim spokojem. Może to zasługa tego, że w młodości była łączniczką w Powstaniu Warszawskim? Tacy ludzie zawsze mi imponowali. A może to przez te zmarszczki, które nadawały staruszce uroku. Bo wiecie, paradoksalnie nawet zmarszczki potrafią być czasami piękne. W dodatku do końca urzekała mnie tą swoją skromnością, pomimo tych wszystkich ról, które zagrała. Zresztą przeczytajcie proszę cytat na zamieszczonym obrazku. Czyż nie jest piękny, mimo swojej prostoty, a za razem prawdziwy?
Teraz pani Danuta będzie cieszyć samego Boga, grając na jego niebiańskiej scenie.

A ja jutro wracam na uczelniane tory - w tym tygodniu na AWF, a za tydzień na Papieski. Jeju, to już ostatni semestr. Nawet nie wiem, kiedy poprzednie minęły. Ten czas tak szybko leci... Jeszcze tylko kilka miesięcy i obrona. Myślicie, że się nie boję? Boję się jak nie wiem co! Ale z drugiej strony, do odważnych świat należy!

10 komentarzy:

 1. ..."bo życie mamy jedno", a zdążyliśmy już w nim zgubić zachwyt nad wszystkim, co nas otacza... Uwielbiałam (i uwielbiam) Panią Danutę; niechaj więc Bogu gra na niebiańskiej scenie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. szkoda kobitki (*)
  a na uczelni dasz sobie radę o to to ja jestem spokojna

  OdpowiedzUsuń
 3. Cytat jest piękny, zamiast gnać do przodu powinniśmy czasem się zatrzymać i pomyśleć o życiu - cudownym darze...

  OdpowiedzUsuń
 4. Odchodzą wspaniałe aktorki, takie co sławę zdobywały pracą i talentem, a dziś...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała aktorka i wspaniała kobieta.
  Karolinko, nie bój się, bo wierzę głęboko, że świetnie dasz sobie radę. Uściski serdeczne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Karolinko!
  Odeszła kolejna Wielka Postać Teatru!
  Boisz się? Jestem pewna, że dasz radę. Zawsze Jesteś świetnie przygotowana.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bozia też chce mieć u siebie trochę tych mądrzejszych i fajniejszych ludzi :) A Tobie powodzenia już dziś na obronie!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niewątpliwie duża strata dla polskiego filmu i teatru. Na szczęście pozostała zapisana na wielu taśmach filmowych. No i w pamięci telewidzów. Dzięki temu przetrwa w naszej kulturze przez wiele pokoleń!

   Usuń
 8. Wspaniała Kobieta z wielką klasą, cudowna Aktorka, zawsze jest żal ale tak jak napisałaś w tytule posta a 102 lata to piękny wiek,
  Karolina wierzę że się boisz, ale dasz radę kto jak nie Ty!
  uściski

  OdpowiedzUsuń
 9. Dałaś świetny cytat tej aktorki. Staramy się wybiegać w przyszłość, ale nie zdajmy sobie sprawy, że najlepiej żyć teraźniejszością i cieszyć się chwilą - tylko ciągle gnamy.

  OdpowiedzUsuń