Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

sobota, 23 kwietnia 2016

Historia naszego kraju w 8-minutowej pigułce

Tak z okazji obchodzonej niedawno 1050 rocznicy chrztu Polski(14 kwietnia 966 roku w Wielką Sobotę), postanowiłam zamieścić tutaj ciekawą animację wykonaną przez Tomasza Bagińskiego(tak, tak, tego samego, który stworzył nominowaną do Oscara "Katedrę") "Animowana historia Polski". Może i nie jest to dzieło najwyższych lotów, jednak uważam, że dość dobrze obrazuje najważniejsze chwile w historii naszego kraju. Jedyne co mi przeszkadzało w niej to ostatnia scena przedstawiająca wejście Polski do Unii Europejskiej. Dlaczego? Jakoś nie pasuje mi wizualnie do reszty...
Zastanawialiście się może kiedyś co by było, gdyby Mieszko I nie zdecydował się na ten krok? Pogańska Polska prawdopodobnie z czasem zostałaby wchłonięta przez Niemcy, bo podejrzewam że Germanie nie odpuścili by tak łatwo tych terenów. Być może sytuacja wyglądałaby jak podczas zaborów. Z tym, że nie posiadalibyśmy ani kultury, ani tradycji, ani historii. Dzięki chrztowi umocniliśmy naszą sytuację polityczną, na długie lata, zostaliśmy bowiem w ten sposób włączeni w krąg zachodniej kultury, a tym samym postrzegano nas jako równorzędnego partnera. Poprzez chrzest rozpoczęto również proces napływu kultury łacińskiej do Polski. Na królewskim dworze pojawili się pierwsi wykształceni, a za razem potrafiący pisać i czytać doradcy. Tworzono organizację kościelną - już w dwa lata po chrzcie utworzono w Poznaniu pierwsze biskupstwo misyjne obrządku łacińskiego. Podlegało ono bezpośrednio Rzymowi, a na jego czele stał biskup Jordan. Dzięki istnieniu biskupstwa państwo Polan stało się odrębne oraz niezależne. Zaczęto budować kościoły - pierwsze z nich stanęły w Poznaniu, Gnieźnie oraz Ostrowie Lednickim. Dzięki chrystianizacji nastały liczne zmiany polityczne. Tworzone struktury charakteryzowała niezależność od komesów i ograniczały ich samowolę. Dzięki napływowi duchownych nastąpił znaczny rozwój oświaty i kultury, a także usprawnienie administracji i dyplomacji w państwie.

A tak na marginesie to wszystkim Wojciechom chciałabym życzyć wszystkiego najlepszego z okazji ich imienin!

3 komentarze:

 1. Przepiękna animacja, z przyjemnością obejrzałam. To naprawdę niesamowite jak świat się zmienił, jak to wszystko formowało się stopień po stopniu. Też lubię sobie pogdybać historycznie, co by było gdyby Mieszko nie przyjął chrztu, Jagiełło przegrał pod Grunwaldem, Poniatowski obronił kraj przed rozbiorami, gdyby Hitler dostał się do Akadami Sztuk Pięknych... Gdzie byśmy teraz byli i czy w ogóle byli, czy historia tworzy się bez względu na ludzi czy jednak to my mamy na nią wpływ. Fascynująca kwestia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami czasopismo "Świat wiedzy" robi ciekawe stymulacje, przedstawiający jak wygląda by dzisiejszy świat, gdyby... Polecam, jeżeli Cię to interesuje. Co do filmu to naprawdę jest wspaniałym uzupełnieniem lekcji historii. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Wprowadza ta "lekcja" tylko jedno nieporozumienie, a mianowicie takie, że narodowość polska istniała od tysiąca lat, gdy tymczasem to w zasadzie produkt XIX wieku, a Polska jako kraj jednolity narodowo i religijnie nie istniała nigdy w swojej tysiącletniej historii przed rokiem 1945.

   Ale cóż ... historia ... gimnazjalistom się wydaje po lekcjach historii, że to AK i żołnierzom wyklętym zawdzięczamy wolność i dziwują się strasznie czemu w naszym kraju tyle rozsianych cmentarzy żołnierzy sowieckich. Pewnie przyjechali na wódkę ... ech ... smutno.

   Usuń