Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

piątek, 25 grudnia 2015

Kiedy narodził się Jezus Chrystus?

Czytając cztery Ewangelie trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź na jedną z największych zagadek chrześcijaństwa - kiedy dokładnie narodził się Syn Boży. Ba, nawet rok urodzenia nie jest sprecyzowany. Rok zerowy, który został wyliczony za pomocą tablic chronologicznych w VI w. n. e. przez mnicha Dionizego Mniejszego, jest niestety wynikiem pewnej pomyłki. Bo chociaż lata naszej ery liczą się od przyjścia Jezusa Chrystusa na świat, to jednak badania naukowców każą powątpiewać w ich trafność. Wiadomo bowiem, że Herod Wielki, ten sam który zarządził słynną rzeź niewiniątek, zmarł w 4 roku, ale przed naszą erą. Wobec tego trudno by było, aby kazał zgładzić wszystkich chłopców do 2 roku życia zza światów. Jeżeli uznamy, że w chwili ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu Jezus miał właśnie dwa latka, to możemy uznać, że urodził się on około 6 r. p. n. e. 
O ile można jeszcze pobawić się w wyliczanie przybliżonego roku narodzenia Chrystusa, o tyle z datą dzienną mamy większy problem. 25 grudnia jest bowiem datą umowną, zaczerpniętą z przypisu do Księgi Daniela z 204 roku, Chronographiai z 221 roku historyka chrześcijańskiego Sekstusa Juliusza Afrykańskiego. Tego dnia rzymianie obchodzili też swoje święto narodzenia boga Słońca, dzięki czemu ochrzczonym łatwiej było zapamiętać nowe święto. Ostatecznie 25 grudzień jako święto Bożego Narodzenia został ustanowiony podczas Soboru Nicejskiego I razem z dogmatem o bóstwie Jezusa Chrystusa w 325 roku.
Warto tutaj odnieść się do Kościoła w pierwszych wiekach. Znano już wtedy Ewangelie, które stawały się coraz bardziej popularną formą przekazu. Nie znajdowali w nich jednak nawet tak prozaicznej wzmianki, jaką byłaby pora roku, w której Józef z Maryją przybyli do Betlejem. Zwyczajowo została ona powiązana ze świętowanymi w starożytnym Bliskim Wschodzie obchodami zimowego przesilenia słonecznego, zwanego Słońcem Niezwyciężonego. Przypuszcza się więc, że owo święto stało się pierwowzorem chrześcijańskiego Bożego Narodzenia. Zresztą w początkowym okresie formowania się kościoła chrześcijańskiego nie obchodzono samego Bożego Narodzenia, a Epifanię, czyli połączenie kilku opisanych w Ewangelii wydarzeń(pokłonu Trzech Króli, chrztu Jezusa w Jordanie, a także przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej).
Jednak ostatnie badania naukowców pozwalają na wyliczenie daty urodzin Syna Bożego. W Ewangelii św. Łukasza czytamy o Elżbiecie, będącej krewną św. Marii, która zaszła w ciążę pół roku wcześniej. Czytając tą historię natchniemy się też na nadzwyczajne okoliczności tego wydarzenia: działo się to w tym samym czasie, kiedy mąż Elżbiety, Zachariasz, który był kapłanem świątynnym, składał ofiarę kadzenia w miejscu w świątyni, nazywanym Świętym Świętych. Z tej samej Ewangelii wiemy, że Zachariasz pochodził z zastępu Abbiasza. Badając wnikliwie źródła na temat zastępów, dojdziemy do tego, że wszystkich było 21, a każdy z nich sprawował ofiarę kadzenia dwa razy w roku przez okres jednego tygodnia. Naukowcom udało się zrekonstruować kolejność ich służby. Według obliczeń, druga ofiara kadzenia zastępu Abbiasza miała miejsce w żydowskim miesiącu tiszri, które odpowiada przełomowi września i października. Jeżeli Zachariasz ujrzał anioła w przybytku świątyni w tym czasie, oznacza to, że wtedy jego żona Elżbieta stała się brzemienna. Liturgiczny kalendarz kościelny wyznaczający daty poszczególnych wydarzeń, choć liczony od 25 grudnia, odpowiada informacjom Ewangelistów - święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny obchodzone jest dokładnie 9 miesięcy wcześniej(25 marzec), zaś święto Nawiedzenia św. Elżbiety przypada sześć miesięcy przed Zwiastowaniem - 25 września. A to oznacza, że Jezus mógł naprawdę urodzić się 25 grudnia.
Wiadomo, że np. prawosławni obchodzą święta Bożego Narodzenia dwa tygodnie po katolikach. Dlatego powyższy tekst odnoszę jedynie do katolickich świąt.

Źródła:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCe_Narodzenie
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Herod_Wielki
 3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezus_Chrystus
 4. "Życie na gorąco" nr. 52; 23 grudnia 2014, str. 14

1 komentarz:

 1. Karolino życzymy Ci pięknych świąt, dużo odpoczynku i chwili wyciszenia i uśmiechu który zostanie na wszystkie kolejne dni
  ściskamy bardzo serdecznie
  ps. bardzo dziękuję za życzenia

  OdpowiedzUsuń