Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

wtorek, 19 lipca 2016

Trochę teorii...

Wczoraj zaliczyłam pierwsze, całodniowe szkolenie dla wolontariuszy. Było ono ogólne, czyli zawierało informacje z dziedziny bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, jak też podstawowych zagadnień związanych z samym wydarzeniem. Wszak może się okazać, że ktoś bierze udział w wydarzeniu nie mając w ogóle o nim pojęcia. Tak właściwie to powinnam przejść to szkolenie dopiero w sobotę, jednak z powodu tego, że w naszej diecezji tego dnia jest wielka Msza święta na Placu Papieskim w Sosnowcu, postanowiłam zaryzykować i wcisnąć się wcześniej. Ku mojej radości nie było z tym najmniejszego problemu, dzięki czemu przez cały dzień siedziałam na największej auli w naszym kraju*, czując się mała niczym mrówka, chłonąc przekazywane nam wiadomości. Z przyczyn oczywistych najwięcej czasu poświęcono na zagrożenie atakami terrorystycznymi. Puentę po nich mam jedną - lepiej być nadgorliwym niż obojętnym na "podejrzane" osoby. Paradoksalnie większość "podejrzliwych" symptomów występuje też mimowolnie u mnie. Ups, najwyżej wezmą mnie za terrorystę... Pociesza mnie fakt, że jeżeli u osobnika policja nic nie wykryje, to jest puszczany wolno, więc może nie będzie ze mną tak źle... Żarty żartami, jednak lepiej, aby do takich sytuacji nie doszło. Może zmieńmy temat na bardziej przyjemny i zastanówmy się czy wiemy co oznacza logo tegorocznego spotkania oraz czy rozumiemy tekst hymnu.
Założę się, że każdy widział symbol Światowych Dni Młodzieży 2016. Choćby wchodząc na moją stronę na samej górze, tuż obok suwaczka odmierzającego czas do spotkania w Krakowie, czy tuż obok tego akapitu. Składa się on z kilku istotnych elementów. Złoty krzyż, ponieważ to przez niego przyszło zbawienie od miłosiernego Boga. Krzyż ma wyrażać również relację Boga z ludźmi. Z Krzyża wychodzą dwa promienie - czerwony, oznaczający Boskie miłosierdzie i niebieski, czyli oczyszczenie ludzkiej duszy z grzechu. Widać w tym wyraźne nawiązanie do słynnego obrazu "Jezu, ufam Tobie" namalowanego za pośrednictwem siostry Faustyny. Promienie okalają pewien punkt - to Kraków, miejsce w którym odbywać się ma spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą. Wszystko to jest wpisane w kontury Polski, kraju z którego właściwie wypłynęło orędzie o Miłosierdziu Bożym. Logo utrzymane jest w żółto-czerwono-niebieskim kolorze. To oficjalne kolory miasta Krakowa.
Drugim znakiem rozpoznawczym spotkania jest hymn "Błogosławieni miłosierni".
Wznoszę swe oczy ku górom skąd przyjdzie mi pomoc,
Pomoc od Pana, wszak Bogiem On miłosiernym jest.
Kiedy zbłądzimy sam szuka nas, by w swe ramiona wziąć,
Rany uleczyć krwią swoich ran, nowe życie tchnąć.
Błogosławieni miłosierni,
Albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni miłosierni,
Albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Gdyby nam Pan nie odpuścił win, któż ostać by się mógł?
Lecz On przebacza, przeto i my czyńmy jak nasz Bóg!
Błogosławieni miłosierni,
Albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni miłosierni,
Albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Pan Syna krwią zmazał wszelki dług,
Syn z grobu żywy wstał,
Panem jest Jezus, mówi w nas Duch,
Niech to widzi świat.
Błogosławieni miłosierni,
Albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni miłosierni,
Albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Więc odrzuć lęk i wiernym bądź!
Swe troski Panu złóż!
I ufaj bo zmartwychwstał
I wciąż żyje Pan, twój Bóg!
Błogosławieni miłosierni,
Albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni miłosierni,
Albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Hymn rozpoczynają słowa Psalmu 121 - Wznoszę swe oczy ku górom: Skądże nadejdzie mi pomoc? Pomoc mi przyjdzie od Pana,. Słowa te mają wlać w serca słuchaczy i wykonawców pokój i zapewnienie, że miłosierny Pan czuwa nad nami i dopełni danej nam obietnicy towarzyszenia człowiekowi „teraz i po wszystkie czasy”. Już w pierwszej zwrotce – pośrodku cytatu ze Starego Testamentu - Bóg określony jest mianem miłosiernego.
Druga zwrotka to odniesienie do przypowieści o zagubionej owieczce zawartej w Ewangelii św. Łukasza. Jest to historia wlewająca nadzieję w niestrudzone próby Boga odzyskania człowieka ku pełnemu Życiu. Jezus zapewnia w przypowieści o wielkiej radości, jaka panuje w niebie z powodu nawrócenia się każdego grzesznika. Poprzez swoją śmierć na krzyżu, dał nam dostęp do nowego życia – wpisał ludzkość w odwieczny plan zbawienia, dzięki wylanej za nas Świętej Krwi. Dlatego my, będąc uczniami Pana, powinniśmy czynić tak jak On.
Refren hymnu nawiązuje do przesłania Światowych Dni Młodzieży. Są to słowa piątego błogosławieństwa z Kazania na Górze z Ewangelii św. Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Trzecia zwrotka to parafraza słów Psalmu 130: „Jeśli zachowasz pamięć o grzechach, Panie, / Panie, któż się ostoi? / Ale Ty udzielasz przebaczenia, / aby Ci służono z bojaźnią”. Postawa Boga w stosunku do nas jest naszą inspiracją do przyjęcia postawy miłosierdzia w relacjach z innymi ludźmi.
Kolejna zwrotka oddaje sens ważnych punktów podstawowych prawd Ewangelii, które odnoszą się do naszego odkupienia w Chrystusie ukrzyżowanym, pogrzebanym i zmartwychwstałym oraz do przyjęcia przez wiarę Jezusa Chrystusa jako osobistego Pana i Zbawiciela.
Bridge hymnu jest zachętą do życia nadzieją i ufnością, które płyną ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Może wspomnę jeszcze o patronach całego spotkania. Myślę, że nie powinno nikogo zdziwić, że są nimi najwięksi, a za razem święci, orędownicy Bożego Miłosierdzia - Jan Paweł II i siostra Faustyna Kowalska.
Wrzucam jeszcze oficjalny ramowy program Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ja jadę już w niedzielę(od poniedziałku można dojechać tylko pod miasto, a stamtąd komunikacją miejską):
źródło: http://www.krakow2016.com/, Przewodnik dla wolontariuszy ŚDM 2016, ŚDM Kraków - Księga Znaku
* Szkolenie miało miejsce w Auli Głównej Uniwersytetu Jagiellońskiego

2 komentarze:

  1. Szkolenie już za Tobą, to teraz tylko czekać na TEN dzień i życzę powodzenia - no i żeby nic złego się nie wydarzyło, tylko same dobre rzeczy się przydarzały!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na szczęście było nadzwyczaj spokojnie jak na tego typu imprezę i obyło się bez zbędnych akcji.

      Usuń