Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

czwartek, 14 lipca 2016

W krainie kangurów

W 2008 roku Światowe Dni Młodzieży pierwszy raz dotarły do najmniejszego, a zarazem najmniej znanego kontynentu na kuli ziemskiej, Australii. Benedykt XVI na miejsce XXIII Światowych Dni Młodzieży wybrał bowiem Sydney, miasto XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich z charakterystycznym gmachem opery i magicznym widokiem na zatokę okalającą miasto.
Centralne wydarzenie trwały od 15 do 20 lipca, papież Benedykt XVI dołączył do wiernych 17 lipca. Ponadto przez tydzień poprzedzający spotkanie z Ojcem Świętych kilkudziesięciotysięczna grupa pielgrzymów przebywała w parafiach w poszczególnych australijskich diecezjach, dzięki czemu miała możliwość bliższego poznania kultury i historii państwa, w którym przebywali. Hasłem przewodnim spotkania były słowa Syna Bożego zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: "Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i staniecie się moimi świadkowie". Benedykt XVI w orędziu komentującym powyższe słowa wezwał młodych ludzi, aby nie bali się przyprowadzać do Jezusa swoich rówieśników, ponieważ mają oni odpowiednie predyspozycję do głoszenia Ewangelii w swoim środowisku. A wszystko dlatego, że znają oni nie tylko ideały i słownictwo, ale też rany, oczekiwania i pragnienie dobra przez rówieśników. Papież przypomniał, że tylko Chrystus może zaspokoić najgłębsze pragnienie ludzkiego serca; tylko On zdolny jest uczłowieczyć ludzkość i doprowadzić ją do przebóstwienia, dlatego jak nigdy jest dziś niezbędne przepowiadanie Ewangelii i dawanie świadectwa wierze. Jednocześnie wzywał do pogłębienia osobistej znajomości z Duchem Świętym. 
Do hasła spotkania nawiązywał również napisany przez Guy Sebastian i Gary Pinto hymn - "Przyjmijcie moc":
Duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży zaczęło się już w 2006 roku. W Polsce Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM opracowało złożony z 10 etapów program „Wyzwolić prawdę, miłość, moc świadectwa”. Proponowane w nim katechezy ukazywały rolę i misję Ducha Świętego w dziele stworzenia i odkupienia człowieka, a także osobistą odpowiedzialność każdego za wewnętrzną przemianę z człowieka cielesnego w duchowego. Miały prowadzić do rewizji życia w świetle Ewangelii. Ich dopełnieniem były niecodzienne celebracje, takie jak: namaszczenie rąk poświeconym olejem, wyrażające powołanie człowieka do „czynów miłości”, nabożeństwo uzdolnienia do czynienia dobra czy nabożeństwo posłania.
Krzyż i Ikona Światowych Dni Młodzieży w 2006 roku wędrowały po całej Afryce i wyspach Oceanii, a następnie przez rok, od 1 lipca 2007 roku do 1 lipca 2008 roku pielgrzymowały po Australii. Przez ostatnie dwa tygodnie odwiedzały one przedmieścia Sydney, by na czas trwania Światowych Dni Młodzieży zostać ustawione w Hyde Parku tak, aby można było się przy nich modlić.
Czterema oficjalnymi językami spotkania były angielski, francuski, włoski i hiszpański. W organizację imprezy zaangażowanych było 8 tysięcy wolontariuszy, zaś obsługiwały je 3 tysięcy przedstawicieli środków masowego przekazu. Nietuzinkowym wydarzeniem z całą pewnością było wielkie grillowanie w dniu 16 lipca, ponieważ, jak tłumaczyli organizatorzy, „nie da się lepiej przywitać gości w Australii niż przygotowując dla nich tradycyjne barbecue”.
Właściwe obchody Światowych Dni Młodzieży rozpoczęły się 15 lipca Mszą Świętą odprawioną przez metropolitę Sydney na nabrzeżu Barangaroo. Od 15 do 18 lipca w różnych częściach śródmieścia odbywał się Festiwal Młodych, który obejmował różne imprezy kulturalne. Równocześnie w dniach 16-18 lipca uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchać katechez, które były wygłaszane w ponad 250 miejscach miasta.
17 lipca do młodych pielgrzymów dołączył papież Benedykt XVI, który przepłynął statkiem z zatoki Sydney do nabrzeża Barangaroo, gdzie został entuzjastycznie przywitany przez młodzież radośnie wymachującą sztandarami z logiem spotkania.
Dzień później, 18 lipca, przez trzy godziny na ulicach Sydney, odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpoczęła się ona przy katedrze p.w. Matki Bożej, przeszła pod słynnym gmachem Opery, a zakończyła w Barangaroo.
Następnego dnia o 5:30 przy moście Zatokowym rozpoczęła się wielokilometrowa pielgrzymka uczestników XXIII Światowych Dni Młodzieży przez Sydney, aż na teren nazywany przez lokalność Southern Cross Precinct. Obejmuje ona m.in. Park Stulecia i pobliski hipodrom w dzielnicy Randwick. Tam o godzinie 19:00 rozpoczęło się dwugodzinne czuwanie modlitewne z udziałem Benedykta XVI, a w niedzielę, 20 lipca papież odprawił Mszę świętą na zakończenie XXIII Światowych Dni Młodzieży. Wzięło w niej udział ok. 400 tysięcy uczestników. Nie jest to może powalająca ilość, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że po raz pierwszy w spotkaniu przedstawiciele wielu małych wyspiarskich państewek na Pacyfiku, takie jak Federacja Państw Mikronezji, Wyspy Cooka, Fidżi, Guam, Kiribati, Wyspy Marshalla, Mariany Północne, Nauru, Wyspy Salomona, Tonga, Tuvalu i Vanuatu. Państwa te nigdy dotąd nie wysyłały pielgrzymów na spotkania z papieżem z powodu wysokich kosztów przelotu z Oceanii na inne kontynenty. Tym razem jednak wyraziły chęć wysłania do Sydney jak największych grup. Zauważono również zwiększoną reprezentację Papui-Nowej Gwinei, Samoa Amerykańskich, Polinezji Francuskiej, Nowej Kaledonii, Palau, Samoa oraz Wallis i Futuny. Poza tym na Mszę świętą oprócz młodzieży zaproszono również australijskich katolików, co sprawiło, że było to największe wydarzenie w dziejach kraju.
Na zakończenie liturgii, w rozważaniu przed popołudniową modlitwą "Anioł Pański", Ojciec Święty ogłosił nazwę miasta, w którym odbędą się następne Światowe Dni Młodzieży. Wśród wielu miast kandydujących, w tym Krakowa(!), wybrano hiszpańską stolicę - Madryt.
W poniedziałkowy poranek papież Benedykt XVI spotkał się z wolontariuszami zaangażowanymi w organizację spotkania. Podziękował im za ich posługę, po czym udał się na lotnisko, z którego odleciał do Watykanu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz