Moje motto

„Często spotykam się ze stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni. Ludzie bywają okaleczeni w najróżniejszy sposób: zatruci przez toksyczne relacje, zranieni przez miłość, przytłoczeni utratą pracy, rozdarci wewnętrznie z powodu rozpadu rodziny, sparaliżowani strachem czy niepokojem... Okaleczenie może dotyczyć każdego, w każdej sferze życia i w każdym środowisku społecznym” - J.-B. Hibon "Pijany ze szczęścia. Opowieść o życiu spełnionym"

piątek, 15 lipca 2016

Hiszpańskie klimaty

22 lata wcześniej, w sierpniu 1989 roku, tysiące młodych osób szło szlakiem swoich przodków, aby w Santiago de Compostela spotkać się z Janem Pawłem II podczas IV Światowego Dnia Młodzieży. Po latach święto młodych powróciło do Hiszpanii, by w dniach 16 - 21 wszyscy chętni świętowali wraz z papieżem Benedyktem XVI w stolicy państwa, Madrycie.
Hasłem XXVI Światowych Dni Młodzieży był werset z Listu do Kolosan: "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze". Benedyktowi XVI zależało na tym, aby obecna na spotkaniu młodzież zrozumiała, że tylko wiara oparta na nauczaniu Jezusa Chrystusa ma szansę być mocna.
Tak jak w poprzednich edycjach, tak również i teraz centralne wydarzenia poprzedzone zostały tygodniem w diecezji, podczas którego pielgrzymi mogli lepiej poznać kraj, do którego przyjechali. Właściwe obchody zaczęły się 16 sierpnia uroczystą Mszą świętą sprawowaną przez obecnych kapłanów, jak również wygłaszane były przez nich katechezy, trwające również cały następny dzień, we wszystkich językach, tak aby każdy uczestnik mógł je zrozumieć jak i zastanowić się nad ich treścią. W oba wieczory przygotowano również bogaty program kulturalny, tak aby wszyscy mogli zostać zaspokojeni, zarówno względem ducha, jak i ciała. Młodzież do późnych godzin bawiła się na różnego rodzaju koncertach, przedstawieniach oraz rozgrywkach sportowych.
W południe 18 sierpnia na międzynarodowym lotnisku Barajas w Madrycie wylądował samolot z papieżem Benedyktem XVI na pokładzie. Nastąpiła ceremonia powitania, podczas której zgromadzona młodzież wiwatowała na cześć gościa sztandarami z godłem spotkania:
Wieczorem tego samego dnia odbyło się oficjalne powitanie papieża na Plaza de la Independencia, podczas którego Benedykt XVI wraz z przedstawicielami młodzieży przekroczył Puerta de Alcalá. Następnie papież wygłosił serdeczne przywitanie do swoich młodych przyjaciół. Zabrzmiał też hymn spotkania:
Piątek, 19 sierpnia, papież rozpoczął swój dzień od wizyty w Palazzo de la Zarzuela w celu spotkania się z hiszpańską parą królewską. Trzeba tutaj zaznaczyć, że była to nieoficjalna wizyta, aczkolwiek niemniej sympatyczna. Benedyktowi XVI towarzyszył hiszpański nuncjusz apostolski, abp Renzo Fratini, jak również biskup stolicy Hiszpanii, kardynał Antonio María Rouco Varela. Papież został przyjęty z honorami należnymi głowie państwa. Król Hiszpanii, Juan Carlos wyraził niesamowitą wdzięczność za to, że głowa Kościoła Katolickiego odwiedził jego państwo. Następnie papież spotkał się z młodymi zakonnicami w Patio de los Reyes de El Escorial, a także z młodymi profesorami uniwersytetów w Basilica di San Lorenzo de El Escorial. Ważnym elementem tego dnia był obiad papieża z 10 młodych osób reprezentujących wszystkie kontynenty(po 2 z każdego). Była to namiastka tak bardzo popularnego niegdyś Forum Młodych, a zarazem doskonała okazja do przyjrzenia się problemom Kościoła w różnych częściach naszego globu. O 17:30 papież spotkał się w nuncjaturze apostolskiej z premierem hiszpańskiego rządu, aby porozmawiać o problemach kraju, który go gościł. Prosto niemal ze spotkania papież pojechał na Plaza de Cibeles w Madrycie, gdzie miała miejsce tradycyjna Droga Krzyżowa, w której licznie uczestniczyli uczestnicy XXVI Światowych Dni Młodzieży.
20 sierpnia rozpoczął się o godzinie 10:00 Mszą Świętą dla seminarzystów w Katedrze Santa María la Real de la Almudena w Madrycie. Po południu papież zjadł obiad z hiszpańskimi kardynałami, biskupami prowincji Madrytu, biskupami pomocniczymi Madrytu oraz orszakiem papieskim w rezydencji arcybiskupów Madrytu. Po obiedzie nastąpił czas odpoczynku dla papieża Benedykta XVI, po którym udał się do nuncjatury apostolskiej na spotkanie z komitetem organizacyjnym XXVI Światowych Dni Młodzieży. Sporą niespodzianką tego dnia było spotkanie z niepełnosprawnymi uczestnikami spotkania w Fundacion Instituto San Jose. Wieczorem zaś młodzież zebrała się na lotnisku w Cuatro Vientos, aby wraz z papieżem uczestniczyć w tradycyjnym już czuwaniu modlitewnym. Pogoda tego wieczora nie była najlepsza, wiał porywisty wiatr i padał silny deszcz. W pewnym momencie kilka namiotów zostało zdmuchniętych. Pech chciał, że znajdowali się pod nimi uczestnicy spotkania. 7 z nich zostało niestety rannych.
21 sierpnia był ostatnim dniem XXVI ogólnoświatowego spotkania młodych katolików. Rozpoczęła go Msza Święta na lotnisku Cuatro Vientos. Wielu zgromadzonych trwało na nim całą noc, pomimo ulewy, jaka panowała. Na nabożeństwie zgromadziło się blisko 2 milionów ludzi. W czasie homilii padły bardzo ważne słowa wypowiedziane przez papieża: "Nie zatrzymujcie więc Chrystusa dla siebie! Przekazujcie innym radość waszej wiary! Świat potrzebuje świadectwa waszej wiary, z pewnością potrzebuje Boga(...) Drodzy młodzi, także dziś Chrystus zwraca się do was z tym samym pytaniem, jakie zadał Apostołom: „A wy, za kogo Mnie uważacie?”. Odpowiedzcie Mu wielkodusznie i śmiało, jak wypada sercom młodym, takie jak wasze. Powiedzcie Mu: Jezu, wiem, że jesteś Synem Bożym, który dał swoje życie za mnie. Chcę iść za Tobą wiernie i dać się kierować Twoim słowem. Znasz i miłujesz mnie. Ufam Tobie i całe moje życie składam w Twoje ręce. Chcę, żebyś był siłą, która mnie podtrzymuje, radością, która mnie nigdy nie opuszcza. Odpowiadając na wyznanie Piotra, Jezus mówi o Kościele: „A Ja ci powiadam, ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój”. Co to oznacza? Jezus buduje Kościół na skale wiary Piotra, który wyznaje boskość Chrystusa". Mszę świętą zakończyła modlitwa na Anioł Pański. Wcześniej wszyscy poznali miejsce kolejnego spotkania młodych - to Rio de Janeiro ze słynną figurą Chrystusa na Wzgórzu Corcovado. Przed 13:00 w nuncjaturze apostolskiej odbył się ostatni już obiad papieża z kardynałami kraju i orszakiem. Kilka godzin później w Centrum Targowym IFEMA odbyło się spotkanie z wolontariuszami zaangażowanymi w spotkanie. Papież podziękował im za trud niesionej przez nich posługi i życzył wiele szczęścia w życiu. Następnie Benedykt XVI przejechał na międzynarodowe lotnisko Barajas, z którego o godzinie 19:00 odleciał do Rzymu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz